Wybaczać – trudna rzecz

„Nigdy ci tego nie wybaczę, draniu!” – krzyczy ona. On stoi jak wryty, nie spodziewał się takiej reakcji. Rozstają się w atmosferze kłótni i wzajemnej pretensji. To częsty scenariusz. Ponieważ ludźmi tylko jesteśmy, ranimy siebie wciąż nawzajem.

Ranimy, krzywdzimy, smucimy, wprawiamy w płacz, agresję, albo nawet skrajną rozpacz, aż po depresję. Wiele rzeczy trudno jest nam wybaczyć, jeśli z czymś spotykamy się po raz pierwszy.

Wybaczać – trudna rzecz

Bo gdy któryś raz z rzędu przychodzi nam przebaczyć tę samą winę, jest to z pewnością łatwiejsze, mimo tego, że rozum podpowiada, by tego więcej nie robić. Niektórzy zaś mówią, że nie potrafią wybaczyć, ale w gruncie rzeczy, w myślach, przed samymi sobą, czynią to – wystarczy, że choćby rozważają, żeby komuś darować krzywdę. Wybaczyć, to nie musi oznaczać powrotu, odnowienia przyjaźni, miłości czy po prostu znajomości. Z taką osobą nie trzeba nawet rozmawiać. Ona nie musi wiedzieć, że jej wybaczyliśmy. Wybaczyć to znaczy: nie mścić się, nie rozpamiętywać nadmiernie, nie odpłacać tym samym, nie rozpowiadać złych rzeczy o tej osobie, nie dręczyć jej. Zostawić w spokoju tak, żeby każde szło swoją drogą. Bo „wybaczyć” to nie synonim tego, by okazać swoją słabość charakteru i dać do zrozumienia, że można krzywdzić nas zawsze, a my za każdym razem będziemy zapominać o sprawie, i że po każdej takiej sytuacji będzie jak dawniej. Nie może tak być, bo inaczej inni zaczną nas traktować jak wycieraczki pod buty. Wybaczyć można w duchu, a i tak będzie to ogromny krok milowy naprzód, ku lepszemu. Nie warto się w takich sytuacjach unosić honorem i posuwać do rzeczy, których się później nierzadko żałuje.
Marta Akuszewska

hastagi na stronie:

#wiersze o wybaczaniu #wiersze o wybaczeniu #czy wybaczyć chłopakowi zdradę #wiersz o wybaczeniu #powrót po rozstaniu #wiersz o wybaczaniu #list do chłopaka o rozstaniu #jak wybaczyć krzywdę #wierszyki o zdradzie chłopaka #czy wybaczyć zdradę chłopaka

Authors
Tags , , , ,

Related posts

Top